Statistika sako, kad 80 proc. žmonių, vyresnių nei 45 metai svarsto apie veiklos keitimą, tačiau tik 6 proc. tai realiai padaro. Iš tiesų praktika rodo, kad pokytį vyresni žmonės daro atsargiau, nebe taip spontaniškai ir rečiau. Amerikiečiai pakeičia 10 – 14 darbų amžiaus tarpsnyje tarp 18 ir 34 metų, ir 3 – 5 po 38 metų.
Ir galim galvoti, kad bėgant metams žmogus atranda mėgiamą veiklą ir dėl to daro mažiau pokyčių – šis atvejis puikus, tačiau susiduriu ir su kitokia realybe, kai žmogus nėra laimingas ten, kur yra ir kol kas dar nežengė žingsnelio norimo pokyčio link. Tad nuo ko galima pradėti nesvarbu kuriame amžiaus periode būtumei?
-
Išsigrynink savo stiprybes, talentus. Tam gali padėti štai tokia veiksmų seka:
-
1. Parašyk esė tema: “Mano stiprybės”. Čia turi atsirasti Tavo pastebėjimai, už ką save norėtumei pagirti, kokios veikos sekasi puikiai ir jas darant papuoli į “flow būseną”.
-
2. Susirink informaciją iš kuo skirtingesnių žmonių, kurie Tave pažįsta: buvusių ir esamų bendradarbių, draugų, šeimos narių. Paprašyk, kad jie pasidalintų pastebėjimais, kokias Tavo stiprybes jie mato. Išsigrynink tendencijas.
-
3. Yra puikių psichologinių testų, kuriuos atlikęs gali gauti struktūruotą informaciją apie save.
-
4. Skirk laiko pagalvojimui – ką darytumei jeigu tikrai žinotumei, jog pasiseks.
-
5. Pasidaryk sąrašą sričių, veiklų, kuriose gali turimas stiprybes, talentus panaudoti.
-
6. Savanoriauk – tai puikus būdas išbandyti įvairias veiklas, kurios nėra įprastos. Tai saugus būdas pabandyti save pozicijoje ar srityje, kuri Tau yra įdomi.
-
7. Dalyvauk renginiuose, kuriuose yra galimybė susipažinti su skirtingais žmonėmis, juos pakalbinti. Man šis būdas atrodo itin patrauklus, kiekvieną kartą atsidūrusi “networkingo” renginyje atrandu žmogų, su kuriuo randame bendrų veiklų ar aktualių temų. Taip pat pasisemiu drąsos, nes matau, kad yra panašia kryptimi dirbančių specialistų, kurie dalinasi savo atradimais, ir nueito kelio pamokomis.
Pokytį daryti yra rizika, bet dažnai tai vis geriau nei kiekvieną rytą keltis su mintimi: “O ne, ir vėl į darbą…”.