Lietuvos koučingo specialistų bendruomenė

Renginiai

Forumo naujienos

  • Nėra rodomų pranešimų.

Naujienos, anonsai

Kaip tampama koučingo specialistais?

Narių vertinimas:  / 4
Sudomino5 balai 

0236Tomas Misiukonis

Nors apie koučingo specialistų kompetencijos brandą rašiau dar prieš dvejus metus, prie šios temos vėl grįžtu. Paskelbti šį tekstą paskatino keli skaitytojų laiškai, kuriuose pasikartoja tas pats klausimas –kaip tobulėti koučingo specialistams?
Noriu pasidalinti asmeninėmis įžvalgomis ir patyrimu, kuris galbūt padės besidomintiems koučingu nusibrėžti savo augimo kelią. Sąvoka augimas skamba kiek nuvalkiotai. Tebūnie tai bus straipsnis apie tai, kaip koučingo specialistai turėtų mokytis, kad jų praktika vis gerėtų ir jie taptų stipriais profesionalais. Visi patarimai, kuriuos čia pateiksiu yra asmeninio pobūdžio. Jie gimė mano koučingo praktikoje, pats ėjau šiuo keliu ir juo tikiu. Tuo pačiu suvokiu, kad visada yra alternatyvų. Tad kviečiu į šį tekstą žiūrėti kritiškai ir vadovautis juo tik kaip gaire.

 

Nuo ko pradėti?
1-6 mėn.

Norint pradėti mokytis koučingo neverta skubėti užsirašyti į brangią mokymo programą.Susidomėjusiems visada patariu pirmiausia prisijaukinti koučingą. Pasimatuoti, ar tikrai ši veikla yra tai, kuo norite užsiimti. Iš pažiūros koučingas atrodo labai romantiškai ir patraukliai, nes čia dirbama su žmonėmis – jiems teikiama pagalba per bendravimą,buvimąsu jais. Ir būtent tai į koučingą pritraukia daugybę entuziastų. Vis tik, žinau ir neabejoju, kad koučingo profesionalai man pritars – koučingas yra daug energijos reikalaujantis ir labai atsakingas darbas. Ypač tada, kai pradeda daugėti klientų ir susiduriama su labai kompleksiškais jų klausimais.
Kad įvertintumėte, ar koučingas jums tinka, pirmiausia apsilankykite skirtingų koučingo organizacijų rengiamuose susitikimuose bei konferencijose. Kodėl skirtingų? Dėl to, kad kiekviena jų turi savitą stilistiką, kviečia skirtingus pranešėjus ir jungia skirtingus žmones. Įsivaizduokite, kad esate tyrėjai ir norite kuo objektyviau įvertinti koučingą. Toks žingsnis jums beveik nieko nekainuos, tačiau po kelių susitikimų bei koučingo praktikos stebėjimų geriau suprasite, kokią vietą koučingas gali užimti jūsų gyvenime. Ar norėsite tapti profesionaliu koučingo specialistu? Ar koučingą derinsite su kita panašia veikla? Ar koučingą naudosite tik savo darbe? Ar koučingas bus tik jūsų hobis?

Kai jau apsisprendėte
6-12 mėn.

Jei nutarėte žengti kitą žingsnį, pasirinkite, kurioje koučingo mokykloje mokysitės ir kiek galite sau leisti į tai investuoti. Lietuvoje veikia kelios koučingo mokyklos. Kiekvienos jų čia neaptarinėsiu, tik trumpai paminėsiu, kas yra svarbu pasirenkant koučingo mokymus. Pirmiausia – tai lektorių patirtis. Ji turi būti kuo turtingesnė – ilgi koučingo praktikos metai, tarptautiškumas, išsilavinimas su koučingu susijusiose srityse, ypač psichologijoje ar psichoterapijoje. Ieškokite tęstinių, koučingo praktika paremtų mokymų, kuriuose gausite teisingą grįžtamąjį ryšį. Daugiau į save investuoti galintiems patariu ieškoti gerų mokymų užsienyje. Tai gali būti ne tik praktinių seminarų serija, tačiau ir akademinės koučingo studijos.
Pradėjus mokytis reikėtų imtis savarankiškos koučingo praktikos. Kvieskite savo aplinką naudotis jūsų paslauga, žinoma, neatlygintinai. Taip pradėsite kaupti savarankiškos koučingo praktikos valandas, kurios pasitarnaus ne tik formaliam kvalifikacijos kėlimui, bet pirmiausia bus tikras, ne mokymų klasėje įgytas patyrimas.

Po mokymų
12-24 mėn.

Jei koučingas nebus pagrindinė jūsų veikla, čia galite sustoti. Mokymuose įgytų žinių ir praktikos turėtų pakakti, kad pradėtumėte koučingą naudoti, pavyzdžiui, vadovaujant. Jei planuojate tapti profesionaliu koučingo specialistu, mokymai šiuo atveju buvo tik pirmoji stotelė.
Pradėkite galvoti apie tai, kaip stiprinsite savo kompetenciją. Geriausias būdas tą daryti – vaikščioti į koučingo specialistams skirtus renginius bei tęsti neapmokamą koučingo praktiką. Surinkę ne mažiau kaip 100-150 koučingo sesijų valandų galite pradėti galvoti apie mokamas koučingo sesijas. Turite būti visiškai tikri savimi, kad dabar esate pasirengę dirbti su klientais, kurie mokės jūsų nustatytą atlygį. Šį dalyką akcentuoju todėl, kad kai pradėsite imti užmokestį, jūsų požiūris į šią veiklą pasikeis. Jausitės dar labiau atsakingi už tai ką darote, labiau rūpinsitės savo kompetencija.
Dabar pats metas į koučingo superviziją. Būtent šiame etape daugelis koučingo specialistų išgyvena tam tikrus ieškojimus. Jiems ima rūpėti jų asmeninio koučingo stliaus, identiteto bei klientų pasirinkimo prioritetų problematika. Koučingo specialistai pradeda atidžiau vertinti tai, ką daro. Jiems kyla daug asmeninio tobulėjimo klausimų.
Apie savo koučingo praktikos tobulintinus dalykus pasikalbėkite su labiau patyrusiais koučingo specialistais. Taip pat pradėkite svarstyti apie formalią koučingo kvalifikaciją. Šiuo metu jau turite pakankamai patirties, kad įgytumėte tarptautiniu lygiu pripažįstamus koučingo sertifikatus.

Profesionalo kelias
24 mėn – 48 mėn.

Šiame etape koučingo specialistai jau būna apsukę kelias tobulėjimo spiralės vijas, t.y. kartas nuo karto jie peržvelgia išmoktus dalykus ir įvertina juos iš naujo. Kad žengtumėte profesionalo keliu, vien tik sukauptos patirties nepakaks. Jei koučingas tapo viena jūsų pagrindinių veiklų ir ketinate ją tęsti, turite siekti gilesnio šios srities pažinimo. Galvoje turiu du dalykus – rimtesnes psichologijos ar psichoterapijos studijas bei asmeninį psichoterapijos kursą.
Studijų prireiks, nes pajusite, kad to, ką žinojote apie koučingą jau nepakanka. Galbūt studijų objektu norėsite pasirinkti kurią nors psichoterapijos kryptį, tai taip pat būtų gera alternatyva.  Asmeninė psichoterapija padės geriau pažinti save, nuskaidrins protą ir sielą. Taip išvengsite didelės rizikos „gydytis kliento sąskaita“ – nesąmoningai perkelti savo asmeninius problematiškus aspektus į realias koučingo sesijas.
Jeigu to dar nepradėjote, imkitės koučingo mokyti kitus. Tai – vienas geriausių būdų tobulėti šioje srityje.
Koučingo aplinka šiuo metu yra pakankamai komercializuota ir tikiu, kad daugeliui pradedančiųjų joje nelengva atrasti tai, kas tikra. Ieškokite profesionalios, artimiausios jūsų vertybėms aplinkos. 

Šaltinis: http://coachingblog.lt/

Prisijungti su Facebook