Lietuvos koučingo specialistų bendruomenė

Renginiai

Forumo naujienos

  • Nėra rodomų pranešimų.

Naujienos, anonsai

Ką pasirinkti mentorių, koučingo specialistą, psichologą ar psichoterapeutą?

Narių vertinimas:  / 4
Sudomino5 balai 

“Vienintelė kliūtis, kuri gali atsirasti tarp jūsų ir jūsų svajonės, yra kitų žmonių pagalbos stoka.” (Deividas Švarcas)

Ir tik nuo mūsų priklauso ar pagalbos ieškome, o radę - prisileidžiame.

Į ką kreiptis?

MENTORIŲ. Mentorystė tęstinis procesas, kurio metu labiau patyręs asmuo (mentorius) padeda augti ir siekti užsibrėžtų tikslų mažiau patirties toje srityje turinčiam žmogui. Tai labai dažna ugdymo forma organizacijose, tačiau taip pat naudinga ir už jos ribų. Mentorystės susitikimų metu iš mentoriaus gaunamas palaikymas, konkretūs patarimai, kryptingos užduotys.

Kada ir kaip pasirinkti mentorių? Kreipkis jei svarstai apie karjeros pokyčius, lyderystę, asmeninio verslo kūrimą ir pan. Oficialių mokslų mentoriai neturi baigti. Kiekvienas gali būti mentoriumi mažiau patyrusiam, tad čia rekomenduoju panagrinėti žmogaus pasiekimus ir patirtis, taip pat bent vieną kartą susitikti ir pasitikrinti, ar abiems norisi kartu dirbti toliau.

KOUČINGO SPECIALISTĄ. Koučingas - tai žmogaus augimo procesas, kuris turi struktūrą, strategijas, priemones, padedančias skatinti žmogaus norimus ir tvarius pokyčius. Koučingo specialisto vaidmuo - skatinti žmogaus mąstymo procesus, o nuo mentorystės jis skiriasi keliais aspektais:

1. Koučingo specialistas vengia dalintis patarimais su klientu, mentorius tai daro.
2. Koučingas yra mokama paslauga, mentorystė - ne.
3. Koučingo specialistai yra akredituojami, mentoriai – ne.

Kada ir kaip pasirinkti koučingo specialistą? Jei svarstai apie karjeros pokyčius, tikslų kėlimą ir įgyvendinimą, lyderystės auginimą, efektyvumą, santykius, sveikatinimąsi ir pan. Lietuvoje koučingo specialistai yra ruošiami skirtingose koučingo mokyklose. Nors visur mokoma pagrindinių specialistui reikalingų įgūdžių, bet mokyklų filosofijos skiriasi. Taip pat svarbu, ar specialistas užsiima aktyvia praktika, augina kompetencijas. ICF (Tarptautinė koučingo asociacija) yra patvirtinusi bendrus reikalavimus skirtingiems kvalifikacijos lygiams. Visi koučingo specialistai turi pabaigti ne mažiau kaip 60 val. teorijos akredituotoje programoje. Taip pat priklausomai nuo siekiamo kvalifikacijos lygmens - turėti nuo 100 iki 2500 ir daugiau koučingo praktikos valandų su klientais, dalis šių valandų yra supervizuojamos. Koučingo specialistai gali turėti specializacijas, pavyzdžiui: finansų, karjeros, saugos ir kt. krypties - tai reiškia, kad toje srityje specialistas yra matęs daugiau situacijų, įsigilinęs į problematiką, metodus. Be formalių pasirinkimo kriterijų, vėlgi labai svarbu, kiek pasitikite specialistu, jo asmeninės savybės, vertybės, turima patirtis. Tad drąsiai rinkitės tą, su kuriuo norite dirbti toliau.

PSICHOLOGĄ. Psichologinė konsultacija – tai susitikimas su specialistu, kuris turi psichologinį išsilavinimą ir gali vesti individualius ar grupinius užsiėmimus, dėstyti, dalyvauti ir vykdyti mokslinę veiklą. Psichologas padeda įveikti kasdieniniame gyvenime atsirandančias problemas ir dažnai specializuojasi kažkurioje srityje: karjeros, organizacijų, medicinos, pedagogikos ir pan.
Kada ir kaip pasirinkti psichologą? Jei nori sužinoti daugiau apie save, mokytis įveikti stresą, konfliktines situacijas, įvertinti esamą situaciją ar priimti sprendimus ir pan. Psichologines konsultacijas gali teikti psichologijos bent magistro studijas pabaigęs specialistas. Taip pat rekomenduoju atkreipti dėmesį į tai, kiek specialistas yra aktyvus savo srityje, kiek turi praktikos, ar nuolatos mokosi, kiek patogiai jūs kartu jaučiatės.

PSICHOTERAPEUTĄ. Psichoterapijos metu yra tyrinėjama, aiškinamasi, kiek turimos žmogaus nuostatos, patirtys daro įtakos dabartiniam jo gyvenimui, kurios padeda ar trukdo. Dažnai siekiama asmenybinių pokyčių, tad ilgalaikės terapijos procesas trunka nuo pusės metų iki metų ar dviejų. Kaip vyks susitikimai labai priklauso nuo terapijos krypties. Tai gali būti pokalbis ar naudojami kūrybiniai metodai (piešimas, vaidinimas ir kt.).
Kada ir kaip pasirinkti psichoterapeutą? Jei jauti nerimą, baimę, nepasitikėjimo savimi, turi fobijas, vidinių (santykių) konfliktų, depresiją ir pan. Tai dažniausiai medicininį arba psichologo aukštąjį išsilavinimą turintis specialistas, taip pat papildomai baigęs podiplomines psichoterapijos studijas. Pavyzdžiui geštalt psichoterapeutas po magistro studijų skiria dar 5 metus mokslams, kurių metu praeina savo metų individualią, metų grupinę terapiją, tad turi patyrimą būti klientu, taip pat nuolat dalyvauja supervizijose, mokymuose. Tačiau, kaip ir renkantis kitus specialistus svarbi ne tik specialisto kvalifikacija. Susitikus svarbu pasitikrinti, kaip jautiesi santykyje, ar jauti, kad gali atvirai dalintis, tyrinėti.

Svarbu prisiminti, kad su kito žmogaus pagalba yra galimybė daug greičiau pasiekti norimų tikslų, mokytis, pažinti save ar sulaukti pagalbos esant kritinėms situacijoms. Tikrai nebūtinai turime viską padaryti vieni patys.

Prisijungti su Facebook