Lietuvos koučingo specialistų bendruomenė

Forumo naujienos

Daugiau temų »

Naujienos, anonsai

Asmenybės dalys

Narių vertinimas:  / 0
Žmogaus asmenybė yra sudėtinga, prieštaringa ir įvairiaplanė sistema ir todėl yra nelengva šią sistemą. Asmenybės dalių (subasmenybių) koncepcija yra vienas iš tokių aprašymo pavyzdžių. Įvairios psichologinės teorijos nuo seno naudojo asmenybės dalių koncepciją. Zigmundas Froidas psichoanalizės teorijoje kalba apie Id, Ego ir Super Ego dalis. Ego dalį jis apibūdino, kaip priimančią sprendimus, mąstančią ir jaučiančią čia ir dabar. Id – tai mūsų pasąmonėje glūdinti dalis. Tai mūsų libido, kuri paklūsta seksualiniams ir kitiems pasąmoniniams instinktams. Super Ego – tai normos ir standartai, kurie mums yra įskiepyti per auklėjimą šeimoje ir visuomenėje. Ego tokiu būdu yra savotiška arena, kurioje susitinka ID ir Super Ego. Mūsų faktinis elgesys yra nulemtas tos kovos, kuri egzistuoja tarp Id ir Super Ego.
Kitas psichologas panaudojęs asmenybės dalių koncepciją yra Erikas Berne, sukūręs Transakcinės analizės teoriją. E. Berne teigė, kad kiekviename iš mūsų gyvena tarsi trys subasmenybės. Tai Tėvas, Suaugęs ir Vaikas. Žmogaus mąstymas, jausmai ir elgesys yra tie kriterijai, kurie leidžia nesunkiai įvertinti, kada mumyse pasireiškia vienas ar kitas. Vėliau Berne šią sistemą dar labiau detalizavo. 

Skaityti daugiau...

Asociacija ir disociacija

Narių vertinimas:  / 0
Psichologine prasme žmogus gali turėti dvejopą santykį su jam reikšmingais įvykiais. NLP tai vadinama asociacija arba disociacija.
Asociacija – tai toks santykis su įvykiu, kai žmogus jį išgyvena ir suvokia tarsi pirmuoju asmeniu. Tokiame suvokime dalyvauja visi jo jutimo kanalai. Disociacija – tai toks santykis su įvykiu, kai mes esame tarsi stebėtojo pozicijoje. Mes galime matyti save tam tikroje situacijoje, galime girdėti, ką tuomet kalbame. Bet tai tarsi kinofilmo žiūrėjimas. Tuomet mes nejaučiame, bet galime tik hipotetiškai vertinti, kaip jaučiasi mūsų stebimas žmogus.
Asocijuotas ir disocijuotas santykis kartais gali pasireikšti sapnuose. Vienuose sapnuose mes “dalyvaujame” pirmu asmeniu – patys bėgame, plaukiame, skrendame. Kituose sapnuose mes “dalyvaujame” trečiuoju asmeniu – tarsi matytume save iš šalies. Matome save bėgantį, plaukiantį, skrendantį.
 

Skaityti daugiau...

Koučingo specialisto klaidos

Narių vertinimas:  / 3

Nesugebėjimas patenkinti savo poreikių už koučingo sesijos ribų. Jei mes nesugebame patenkinti savo poreikių už koučingo sesijos ribų, mes galime pradėti tuos poreikius tenkinti klientų sąskaita.

Nesugebėjimas atsisakyti spręsti pačiam problemas. Tai atsitinka tuomet, kai mes kliento problemą pradedame suvokti kaip savo.

Nesugebėjimas priimti kliento realybės. Net jei jūs visiškai teisus ir žinote, kaip kažką reikia padaryti, klientas toli gražu ne visada gali tai padaryti. Jau vien todėl, kad jis yra kitas žmogus.

Nesugebėjimas suvokti, ką klientas pasako ir ko nepasako. Tai kitas būdas pamatyti tą pačią situaciją. Tai, kas kartais vadinama akla dėme. Tai, ko žmogus nesuvokia ir tai trukdo efektyviausiai veikti pasirinktoje situacijoje.

Skaityti daugiau...

Apie meilę ir obuolius

Narių vertinimas:  / 0

K-007Danguolė Kraskauskienė 
Jau keli mėnesiai viename iš portalų gyvuoja rubrika, kurioje skaitytojai (kurių absoliuti dauguma – moterys) labai nuoširdžiai dalinasi savo gyvenimo paslaptimis ir (dažniausiai neišsipildžiusios) meilės istorijomis. Įkandin kitas portalas skelbia konkursą panašioms istorijoms lyg patvirtinimą, kad tema aktuali. Manau, pats laikas paanalizuoti kai kuriuos rašiniuose pateikiamus aspektus iš kitokių pozicijų.
Galiu, iš dalies, suprasti merginų ir net solidaus amžiaus moterų norą pasidalinti svajonėmis ar skausmu – seniai įrodyta, kad rašant savo išgyvenimus (ir su trupučiu specialisto pagalbos) galima išsigydyti gana sunkias emocines traumas. Bet kai kurie rašinių aspektai pritrenkia, o daromi apibendrinimai – tiesiog pavojingi visuomenei. Juk tokius rašinius dažnai skaito paauglės, kurios ir taip linkę daug ką dramatizuoti.

Skaityti daugiau...

Koučingo specialistui rekomenduojamų knygų sąrašas

Narių vertinimas:  / 1

1. Andreas C., Andreas T. Esminė transformacija. 2011. 313 p.
2. Andreas C., Andreas S. Protas turi širdį: neurolingvistinis programavimas. 2014. 350 p.
3. Bončkutė-Petronienė G. Pas kunigą ir detektyvą – psichologo kabinete. 2013. 210 p.
4. Burns D., Geros nuotaikos vadovas. Nauja emocijų terapija. 2013. 382 p.
5. Corsini R., Wedding D. Šiuolaikinė psichoterapija. 2011. 550 p.
6. Dechtiaris V., Ostrovskaja S. Mano nuostabi ateitis. NLP: sėkmės technologijos. 2004. 254 p.
7. Erickson M. Ir mano balsas jus lydės. 2013. 222 p.
8. Fitzpatrick O. Charizmos pranašumas. 2013. 258 p.

Skaityti daugiau...

Saviterapija: apie psichikos - emocinę, sielos terapiją

Narių vertinimas:  / 3

Julius Tilvikas, Psichologas Psichoterapeutas
Dažnai, atsakinėdamas į klausimus, rašydamas ar konsultuodamas sakau „saviterapija“. Kas tai ir kaip tuo naudotis?
Saviterapija, – tai psichologinis savęs gydymas, psichoterapija pačiam sau. Jos tikslas, kaip ir bet kokios kitos psichoterapijos ar psichologinio konsultavimo, – padėti žmogui išspręsti slegiančias emocines, psichologines, elgesio problemas, geriau pažinti save bei pradėti jaustis laimingesniu.
Tai – geras būdas padėti sau, ir kaip pagrindinė savęs gydymo priemonė, ir kaip papildoma, lankantis pas psichoterapeutą ar psichologą.
Pirmas iškylantis klausimas: „kas yra terapija?“ Pabandysiu pateikti „koncentratą“, mano nuomone, teisingiausiai atskleidžiantį terapijos esmę. Terapija, – tai procesas, kurio metu atrandamos nepageidaujamo elgesio, jausmų ar jausmų nebuvimo, destruktyvių fantazijų (minčių) priežastys ir terapinio proceso metu stengiamasi tas priežastis pašalinti. Pati dažniausia problemų priežastis – vaikystės trauma.

Skaityti daugiau...

Klausimai koučingo sesijoje

Narių vertinimas:  / 5

Klausimai koučingo sesijoje

Vienas iš koučingo apibrėžimų teigia, kad koučingas tai – menas užduoti klausimus.

Ir iš tiesų – klausimai yra vienas efektyviausių koučingo instrumentų. Klausimų pagalba mes skatiname kliento sąmoningumą, padedame jam rasti sprendimus kebliose situacijose, suteikiame galimybę pasirinkti efektyvius būdus savo tikslų pasiekimui. Tai leidžia žmonėms siekti apčiuopiamų rezultatų, greitai tobulėti, kaupti pozityvią patirtį, didina pasitikėjimą savo jėgomis.

Keturi pagrindiniai koučingo klausimai

Jei kalbame apie tikslų pasiekimą, kas koučinge yra viena iš dažniausių užklausų, tai yra keturi pagrindiniai klausimai, į kuriuos klientas turi atsakyti.

  1. Ko tu nori?
  2. Kodėl tau tai yra svarbu?
  3. Kaip tu suprasi, kad tu jau pasiekei tai?
  4. Kaip tu gali tai pasiekti?

Skaityti daugiau...

Auksinio raktelio beieškant

Narių vertinimas:  / 2

„Kokį kelią pasirinkti?“

„Ką norėčiau veikti gyvenime ?“

„Kur studijuoti ir ką ?“

„Turiu svajonę, bet ji atrodo nereali...“ 

Tokios ir panašios mintys sukasi dažno dvyliktoko ar vienuoliktoko galvoje. „Kuo būsi užaugęs?“- šis klausimas lengvas tada, kai esi keturių- penkių metų.  Bet dabar, jau užaugus, atėjo laikas kažkuo būti ištiesų. Beje,  ne tik moksleiviams -  jų tėvams taip pat kelia nerimą nežinomybė, kuri laukia jaunų atžalų ateityje. Ypač sunku apsispręsti, kai jaunuolis gabus viskam, kai puikiai sekasi ir matematika, ir kalbos. O jei dar prisideda  papildomi dalykai, tokie kaip muzika, dailė, kiti menai... Gal dar domisi  visuomenine veikla, politika... Tiek daug sričių išblaško dėmesį ir energiją. Jaunas žmogus jaučiasi „išsibarstęs“. O kartais, pavargus nuo didžiulio krūvio, nebesinori nieko...

   Taigi, kokį kelią pasirinkti?

Atrodytų, kas galėtų geriau  patarti, jei ne tėvai? Juk norime savo vaikams tik gero…

Skaityti daugiau...

Šeši baziniai emociniai žmogaus poreikiai

Narių vertinimas:  / 0

Kodėl žmonės daro tai, ką daro? Kodėl vieni žmonės gali paaukoti gyvybę dėl kito, o kiti gali nužudyti dėl malonumo? Kokia jėga formuoja mūsų emocijas, veiksmus, savybes ir mūsų likimus?

Žinant savo bazinius poreikius yra lengviau tvarkytis su savo emocijomis, savo norais ir poreikiais. Mums pasidaro aiškiau, iš kur tie norai kyla ir ką su jais daryti.

Nors mes visi esame unikalūs, tačiau turime nervų sistemą, kuri veikia pagal tam tikrus principus. Mes kiekvienas turime šešis bazinius poreikius, kuriuos nuolat teigiamai arba neigiamai patenkinam.

Šeši baziniai poreikiai:

  • Užtikrintumas – poreikis saugumo, užtikrintumo ir patikimumo.
  • Įvairovė – poreikis pokyčių, naujovių ir iššūkių.
  • Svarbumas – poreikis jaustis pripažintu ir vertinamu.
  • Meilė ir ryšys – poreikis mylėti ir būti mylimam, taip pat noras jausti ryšį su kitais.
  • Augimas – noras augti, tobulėti ir vystytis, tiek asmenybę, tiek sielą,
  • Dalinimasis – poreikis duoti, padėti kitiems ir daryti pokyčius.

Skaityti daugiau...

Kam orkestrui reikalingas dirigentas?

Narių vertinimas:  / 1

Einant tokiai karštai vasarai kaip ši, labai norisi atgaivinti ne tik kūną, bet ir įkaitusias smegenis: surikiuoti mintis apie tolimesnius savo gyvenimo žingsnius, peržvelgti vertybes, tikslus, norus, svajones, o gal juos prisiminti ar išspręsti įsiskaudėjusias problemas.

Patikimiausias asmeninis patarėjas visais klausimais – mūsų pasąmonė - „vidinis balsas“. Ji talpina atsakymus į visus klausimus, žino didžiausių problemų sprendimus, mato išeitis iš sudėtingiausių situacijų. Bėda tame, kad tas “vidinis balselis“ kužda labai tyliai ir dažnai jo net nesigirdi per griausmingus, logiškus mūsų proto argumentus. 

Kaip vis dėlto išgirsti pasąmonę? – Labai paprastai! Tinkamai užduodant klausimus ir atidžiai klausantis. Metodas, kurio pagalba užduodami tie klausimai, vadinasi koučingas, arba ugdantysis vadovavimas. Koučeris, arba asmeninio efektyvumo treneris padeda išgirsti atsakymus. 

Skaityti daugiau...

Prisijungti su Facebook