Lietuvos koučingo specialistų bendruomenė

Renginiai

Forumo naujienos

  • Nėra rodomų pranešimų.

Naujienos, anonsai

Teisingai suformuluotas tikslas - S.M.A.R.T.E.F.

Narių vertinimas:  / 1
Sudomino5 balai 

0201-nepanaudotaToliau pateikiamos taisyklės , kurių reikia laikytis formuluojant savo tikslus ar padedant tai daryti kitam.
Tikslas turi būti:

1.S.Specific (konkretus). Formuluokite tikslą maksimaliai tiksliai ir detaliai. Ką būtent jūs norite pasiekti.
Pavyzdžiui, jei pasakyti „aš noriu jaustis geriau“, tai mūsų sąmonei bus sunku suprasti, ką reiškia tas „geriau“. Tai reiškia – geresnė sveikata, geresnis namas, laimingesnis gyvenimas? Todėl yra pakankamai svarbu savo tikslus formuluoti kiek įmanoma tiksliau.

2.M.Measurable (išmatuojamas). Kaip jūs sužinosite, kad pasiekėte savo tikslą? Kas paliudys jo pasiekimą? Jei rodikliai yra kiekybiniai, pageidautina pasirinkti matavimo vienetus. Jei rodikliai yra kokybiniai, koks yra santykio etalonas.

Priešingu atveju gali atsitikti taip, kad žmogus pasieks savo tikslus, bet net ir nesupras, kada tai įvyko. Įrodymas, kad tikslas yra pasiektas gali būti kažkas konkretaus. Priklausomai nuo formuluojamo tikslo – ką jūs matote, girdite arba jaučiate.

3.A.Attractive (patrauklus). Ką jums duos šio tikslo pasiekimas?
Paklauskite savęs ar šis jūsų tikslas jums patinka, yra patrauklus? Kartais mes keliame sau tikslus, kurie patys iš savęs nėra mums patrauklūs, o yra tik priemonė ar sąlyga kitų tikslų pasiekimui. Tokiu atveju toks tikslas turėtų būti performuluotas taip, kad būtų patrauklus ir trokštamas.

4.R.Realistic (realistiškas). Ar jūsų tikslas yra realistiškas atsižvelgiant į laiką ir turimus resursus?
Jei tikslas buvo užaukštintas (neatitinkantis mūsų galimybių) tai kelis kartus nepasiekus šį tikslą ir patyrus fiasko, gali susidaryti nuostata, kad „aš niekam tikęs“, kad „nieko nesugebu“. O buvo tiesiog neadekvačiai įvertintas tikslo pasiekimui būtinas laikas ir tikslo pasiekimui reikalingi resursai.

5.T.Timed (paskirstytas laike). Kada jūs norite pasiekti šį tikslą?
Laikas yra reikšmingas faktorius formuluojant tikslus. Nenumatant konkretaus laiko, kada tikslas turi būti pasiektas, jis taip niekada ir nebūna pasiektas, tarsi, pakimba „ateityje“. Todėl svarbu užduoti sau klausimą: „Kada tikslas turėtų būti pasiektas?“ Jūs galite pasiekti daugelį sau keliamų tikslų, jei protingai suplanuosite savo žingsnius ir priskirsite jiems laiko rėmelį.

6.E.Ecological (ekologiškas). Kokias pozityvias ir negatyvias pasekmes gali išprovokuoti šio tikslo pasiekimas?
Ekologiškumas yra svarbi kiekvieno tikslo sudedamoji dalis. Ekologiškumas reiškia kompleksiškumą ir sistemiškumą. Ekologiškumas reiškia, kad pasiekti tikslai bus naudingi tiek pačiam žmogui, tiek ir jo aplinkai.
Pavyzdys. Vyriškis nori surasti naują darbą, kuriame galėtų daug keliauti ir patirti daug naujų jaudinančių įspūdžių. Jis jau seniai svajoja apie tokį darbą ir tuoj tuoj jo svajonė turėtų išsipildyti. Bet kai jis pradeda galvoti, kad kai jis gaus trokštamą darbą ir pastoviai bus išvykęs į komandiruotes, jis negalės matytis su savo šeima ir mažamečiais vaikais. Jo tikslas – naujasis darbas – nebuvo pakankamai ekologiškas, nes nukentėtų jo santykiai šeimoje. Vyriškis galvojo tik apie tai, kad darbas būtų įdomus ir leistų savirealizuotis, bet pamiršo pagalvoti, kaip naujas darbas atsilieps kitoms jo gyvenimo sritims ir ypač jam kaip šeimyniniam žmogui. Akivaizdu, kad kai žmona sužinotų apie jo naująjį darbą, tai galėtų privesti prie pakankamai rimto konflikto ir gal net suardyti šeimą.
Jei mes sprendžiame savo problemas nekreipdami dėmesio į kitas savo gyvenimo sritis, tai galime patekti į situaciją, kai vienų problemų išsprendimas iššauks kitas problemas.
Ekologiškumo įvertinimu labai praverčia Dekarto koordinačių technika.

7.F.Formulated as in positive now (suformuluotas pozityviai). Svarbu yra dėmesį fokusuoti ant to, ko jūs NORITE, bet ne ant to, ko nenorite. Žmonės dažnai formuluodami savo tikslus fokusuojasi į tai, ko jie nenori, pavyzdžiui: „Aš nenoriu daugiau jaustis kvailiu“. „Aš nenoriu rūkyti“.
Kad mūsų sąmonė galėtų suprasti šių sakinių prasmę, ji turi pirmiausia juos įsivaizduoti kaip žmogų, kuris jaučiasi kvailiu arba kaip žmogų, kuris rūko. Tokiu būdu yra sunku išsivaduoti nuo to, ko jūs nenorite – sąmonė nežino, ką jai įsivaizduoti vietoje šių vaizdinių.
Todėl tikslus tikslinga formuluoti teigiama forma (pozityviai), pavyzdžiui: „Aš praėjau mokymus ir todėl dabar jaučiuosi protingas“ arba „Mano plaučiai yra švarūs“.

Tikslas turi būti formuluojamas dabarties arba praeities laiku.

Prisijungti su Facebook